Biedrība C.albula
Mūs atbalsta
Alūksnes ezera izpētes atklāšana

14. augustā Alūksnes ezera izpētes atklāšana

 

Projekta „Sabiedrības informēšana par klimata pārmaiņu izraisītajām sekām Latvijas ezeros” (Akronīms - CyCLE) (Nr.2/EEZLV02/14/GS/006) ietvaros

Programma

Pasākuma mērķis: Informējot un iesaistot pētniecības procesā pasākuma dalībniekus, veidot izpratni par klimata pārmaiņām, to izraisīto seku ietekmi uz ezera ekosistēmu, kā ezera izpētes nozīmi klimata pārmaiņu seku ietekmes novēršanā.
Aicināti: pašvaldības pārstāvji, reģionālie mediji, vides pētniecības speciālisti un studenti, vietējie iedzīvotāji un citi interesenti.
Norises vieta: pie P/A "ALJA" ēkas Pilssalas ielā 10
Organizators: Vides risinājumu institūts

Laiks
Temats

11:00 – 11:30

Dalībnieku ierašanās, reģistrācija

11:30 – 11:45

Pasākuma atklāšana. VRI vadošais ūdeņu pētnieks M.Žagars iepazīstina dalībniekus ar pasākuma norisi un 2015.gada izpētes mērķiem.

11:45 – 12:30

Stāsts par klimata pārmaiņām.
M.Žagars stāsta par:

Kas ir klimata pārmaiņas;
Kas tās izraisa;
Klimata pārmaiņu nozīmi un ietekmi;
Klimata pārmaiņu potenciālo ietekmi uz ezera ekosistēmu
Klimata pārmaiņu saistību ar ezera barības ķēdi
Diskusijas daļa, kurā dalībniekiem ir iespēja jautāt un ar zinātniekiem kopā noskaidrot sev interesējošos jautājumus.

12:30 – 15:00

Darbnīcas – ezera barības ķēdes paraugu ievākšana un izpēte. Dalībniekiem būs iespēja detalizēti iepazīties ar izpētes veikšanas procesu un iesaistīties izpētē, apmeklējot zinātnieku rīkotās darbnīcas:

1.darbnīca – paraugu šķirošana. Tiks rīkota sacensības veidā, kur katriem 2 dalībniekiem pēc zivju paraugu ievākšanas tiks izsniegts spainis ar zivīm, kuras būs jāsašķiro pa sugām. Katra dalībnieka galvenais uzdevums – ātrums un precizitāte. Dalībnieks, kurš visātrāk un precīzāk šķirošanu būs veicis, saņems balvu. Papildus paraugu šķirošanai, dalībniekiem tiks stāstīts, kāda ir zivju nozīme visā ezera ekosistēmā, kur un kā tās izvietojas.

2.darbnīca – paraugu svēršana un mērīšana. Katram dalībniekam būs iespēja nosvērt un nomērīt savu paraugu – zivi. Zivs parauga parametri tiks uzreiz ievadīti pētniecības sistēmā. Dalībniekiem par to tiks izsniegts sertifikāts ar viņa zivs parametriem un ar atgādinājumu par ieguldījumu kopējā ezera izpētes procesā.

3.darbnīca – zivju iekšējo orgānu izpēte. Zinātnieki demonstrēs, kā norisinās zivju iekšējo orgānu izpēte, kā arī stāstīs par ezera barības vielu aprites procesu – no klimata pārmaiņām caur ezera iemītniekiem un līdz pat cilvēkam.

4.darbnīca – gliemeņu izpēte. Zinātnieki demonstrēs eksperimentu ar ūdens filtrēšanu, ko veic gliemenes. Dalībniekiem būs iespēja novērot ūdens dzidrības atšķirības, salīdzinot ūdeni, kurā dzīvo gliemenes ar ūdeni, kurā tās nedzīvo. Tāpat dalībnieki tiks iepazīstināti ar procesu, kādā veidā caur gliemenēm aļģu indīgās vielas var nonākt augstākos barības ķēdes posmos, kas var nonākt arī līdz cilvēka organismam.

5.darbnīca – zooplanktona organismu izpēte. Dalībniekiem tiks dota iespēja ielūkoties zooplanktona pasaulē caur mikroskopu (binokulāru). Aplūkojamie paraugi būs ievākti dažādos ezeros, lai varētu saskatīt zooplanktona izplatības atšķirības, uzzināt, kā tie barojas un iederas kopējā barības ķēdē un kā toksiskās aļģes ietekmē to dzīves apstākļus.

6.darbnīca –Fitoplanktona (aļģu) aplūkošana. Katram interesentam būs iespēja izprast, kā tad īsti izskatās „ziedošs ūdens” un caur mikroskopu uzzināt, kuras ir toksiskās aļģes. Papildus tiks sniegti informatīvi izglītojoši materiāli un stāstījums par barības vielu izcelsmi un ietekmi uz zilaļģu attīstību un tālākajām sekām. Tādā veidā šajā darbnīcā varēs uzzināt, kā katrs individuāli var palīdzēt novērst aļģu savairošanos un palīdzēt cīnīties ar klimata pārmaiņu izraisītajām sekām ezeros.

15:00 – 15:30

Noslēgums. VRI vadošais pētnieks M.Žagars aicinās dalībniekus uz neformālām diskusijām par ezera jautājumiem. Dalībniekiem tiks piedāvāta tēja, kafija, uzkodas.

 

08.07.2015
Lasīt vairāk
Top Latvijas makšķernieku goda kodekss!

Latvijas makšķernieku goda kodekss

Latvija ir mūsu zeme, mūsu upes, ezeri un jūra. Mēs saprotam, ka mūsu darbības tieši ietekmē gan zivju resursus, gan vides kvalitāti, tāpēc pie ūdeņiem nākam nevis kā nejauši viesi, bet kā saimnieki.
Tāpēc mums ir savs goda kodekss, kurš kalpo kā vērtību orientieris un palīdz mums izturēties ar cieņu pret dabu, zivīm un citiem makšķerniekiem:

Makšķernieks saudzīgi izturas pret dabu un ūdeņiem, nepiesārņo vidi pats un nekautrējas novākt aiz citiem.
Makšķernieks ciena citus makšķerniekus, neatkarīgi no makšķerēšanas veida.
Cienījams makšķernieks nekad netraucē makšķerēt citam makšķerniekam.
Makšķernieks rūpīgi iepazīstas ar makšķerēšanas noteikumiem un ievēro tos, ir gatavs aizrādīt visiem, kas noteikumus neievēro, vai paskaidrot tiem, kas nezina.
Makšķernieks ciena zivju resursus, netraucē zivju nārstu un saaudzē nārsta vietas.
Makšķernieks bez kavēšanās rūpīgi atbrīvo noķertās zemmēra vai saudzējamās zivis.
Arī trofejzivis makšķernieks atlaiž, cik iespējams saudzīgi, saglabājot izredzes tās noķert vēl kādreiz.
Makšķernieks lielu atlaižamo zivi uztver tīkliņā un sver, neceļot laukā. Ja fotografē, tad tur horizontāli un atlaiž, jo ātrāk, jo labāk. (Tādā gadījumā zivi neceļam aiz galvas, jo iekšējo orgānu trūces parasti liek zivij iet bojā drīz pēc atlaišanas, kaut arī tā mundri aizpeldējusi).
Makšķernieks lomā paturamās zivis nogalina nekavējoties un mājās nes tikai tik lielu lomu, cik vajadzīgs vienai ēdienreizei.
Makšķernieks nekavējoties ziņo atbildīgajiem dienestiem par ļaunprātīgiem noteikumu pārkāpējiem. Zinātniekiem makšķernieks sniedz patiesas ziņas par saviem lomiem un apzinās šo ziņu nozīmību zivju resursu nākotnes plānošanā.
Savus ieteikumus lūdzu sūtiet uz e-pastu [email protected]

Atkārtoju - šis ir projekts, nav apstiprinātā versija.

Ne asakas!

26.06.2015
Lasīt vairāk
2015 gada vasaras spiningošanas sacensības

 C.ALBULA biedri piedalījās spiningošanas sacensībās Alūksnes vasaras "Plēsējs" 2015, kuras šoreiz izrādījās veiksmīgas komandai C.ALBULA1 (Arturs Veispals un Juris Baltais). Apsveicam ar pirmo vietu!!!

09.06.2015
Lasīt vairāk
Jauno makšķernieku nometne.

Alūksnes Bērnu un jauniešu centra

Vasaras aktivitātes bērniem

01. -05.jūnijs
Lauku tūrisma un
atpūtas centrs
„Jaunsētas”
Dienas nometne „Copes lietas 3” Lai
pieteiktos nometnei, dalībniekam jāraksta
motivācijas vēstule, kurā jāpastāsta par sevi
un jāpamato, kāpēc vēlas piedalīties
nometnē!
Vēstules jāsūta [email protected] līdz
15.maijam.
10-12 gadi Kristīne Vimba,
Iveta Kronberga,
Druvis Tomsons,
Jānis Skulte
25,00 EURO

15.05.2015
Lasīt vairāk
Alūksnieši iekaro Salacu.

Alūksnieši iekaro Salacu

25.aprīlī, dienā, kad visā valstī notika Lielā sakopšanas talka, Salacgrīvas novadā ne tikai talkoja, bet arī makšķerēja, jo notika jau tradicionālās sacensības taimiņu un lašu makšķerēšanā ar spiningu vai mušiņ makšķeri “Salacgrīvas laša kauss – 2015.”

Salacgrīvas Laša Kauss 2015-sacensībās piedalījās 37 dalībnieki, 36 vīri un 1 sieviete. Pie zivīm tika 3 komandas, 8 dalībnieki. Tika noķertas 8 zivis ar kopējo svaru 20.950 kg.
Komandu sacensībā šogad uzvarēja ilggadīgie dalībnieki – komanda no Alūksnes – Agris Svars, Renārs Teters – Teterovskis, Juris Baltais un Andrejs Maksimovs ar 12,1 kg noķerto zivju kopsvaru.

Vislielākais taimiņš šajā sacensībā mūsu biedrības biedram Jurim Baltajam (2,9 kg),
Par Laša karali 2015. un laša kausu šogad kronēts Andrejs Maksimovs no Alūksnes komandas, kurš šajās sacensībās noķēra vienīgo lasi – 8 kilogramus smagu un 104 centimetri garu.

Alūksnes makšķernieku neatlaidība pierādīja – centība atmaksājas!

30.04.2015
Lasīt vairāk