Biedrība C.albula
Mūs atbalsta
Galvenais ir nebūt vienaldzīgiem.

Galvenais ir nebūt vienaldzīgiem

Dace Plaude

Sestdienas rītā jau astoto reizi visā Latvijā gan mazi, gan lieli mūsu valsts iedzīvotāji posīsies uz Lielo Talku un kopīgiem spēkiem gādās, lai mūsu valsts kļūtu tīrāka un sakoptāka. Šogad – Raiņa jubilejas gadā tā norisināsies ar devīzi “Pastāvēs, kas pārvērtīsies”, bet Lielās Talkas ideja paliek nemainīga – veicināt brīvprātīgu līdzdalību vides sakopšanā, radot iedzīvotāju savstarpējo saliedētību, labi padarīta darba sajūtu un gandarījuma prieku.
Biedrības “C. Abula” valdes priekšsēdētājs Jānis Skulte talciniekus šogad aicina pievienoties Alūksnes ezera krasta zonas sakopšanā kā viņš pats saka – no jaunā tilta līdz jaunajam tautas namam un cer, ka pēc Lielās Talkas Alūksnē būs atkal par vienu sakoptu vietu vairāk.
Lielās Talkas rīkotāju mērķis ir, sagaidot Latvijas simtgadi, padarīt to par tīrāko un sakoptāko valsti pasaulē. Cik aizsniedzams tas ir?
Labi, ka ir izvirzīts mērķis. Tas nozīmē, ka cilvēkiem ir, uz ko tiekties. Viņi iet, piedalās un jūtas līdzatbildīgi. Ir dažādi cilvēki – tādi, kas nemēslo un neiet uz talku, tādi, kas mēslo un arī neiet, un tādi, kas nemēslo, bet talkās piedalās. Lielās Talkas rīkotāji pēdējos gados īpaši uzsver vides izglītības nozīmi. Mūsu biedrība uzrunā bērnus un jauniešus, organizējam nometnes, mācām stāstām, rādām, lai viņi mācās rūpēties par apkārtējo visi. Bet ja atgriežamies pie šī gada devīzes “Pastāvēs, kas pārvērtīsies”, tad atcerēsimies, ka jebkura vieta, kas tiek sakopta un arī uzturēta kārtībā, tāda arī paliek. Ir pierādīts, ka atkritumi pievelk atkritumus. Kur kāds neatbildīgs cilvēks ir tos jau nometis, metīs arī kāds cits.
Jūsu biedrība aicina sestdienā pievienoties talciniekus, kas vēlas sakopt Alūksnes Ezera krasta zonu no jaunā tilta līdz jaunajam tautas namam...
Jā, Lielajai Talkai gatavojamies plecu pie pleca ar Alūksnes novada pašvaldības aģentūru “ALJA”, kas ir publisko ūdenstilpju apsaimniekotājs. Kad talkas rītā satiksimies, atkarībā no dalībnieku skaita pieņemsim lēmumu, kā veiksmīgāk organizēt darbus. Teritorija ir iezīmēta plaša. Apzinot situāciju, secinājām, ka iekšezera krasti ir stipri piesārņoti. Vislabāk tas redzams no ezera puses. Tādēļ “ALJA” piedāvās iespēju talkot arī no laivām.
Cik tīra un sakopta, jūsuprāt, ir Alūksne?
Tiktāl, cik sniedzas sētnieku rokas, pēc manām domām pilsēta ir tīra un sakopta. Pēdējos gados ir daudz paveikts – gan pateicoties tā sauktajai simtlatnieku programmai, dienestiem, gan vietējās sabiedrības aktivitātēm. Cits stāsts ir par vietām pilsētas nomalē, kur retāk apgrozās cilvēki. Kā attiecamies pret apkārtējo vidi, tas ir atkarīgs no katra paša. Svarīgi, lai mēs aizdomātos par to, kāda ir patiesā situācija. Reti kurš zina, cik ilgā laikā, piemēram, sadalās plastamasas pudele...
Tagad ir iespēja šķirot atkritumus, bet, skatoties, cik piesārņota ir apkārtējā vide, šķiet, ka cilvēki to dara visai kūtri.
Pamazām jau situācija uzlabojas. Tomēr grūti iedomāties, kas darās cilvēka galvā, kad viņš saliek plastmasas pudeles maisā un pēc tam iemet to krūmos. Jautājums par atkritumu šķirošanu nav tik vienkāršs. Tas ir stāsts par to, kā var palīdzēt valsts un pašvaldības, lai neveicinātu atkritumu nonākšanu dabā. Vajadzētu būt pēc iespējas vairāk pieejamām šķirojamo atkritumu tvertnēm, bet par visu jau kādam ir jāmaksā. Ar draugiem un paziņām esam runājuši par stikla atkritumiem. Atkritumu šķirošanas konteineros var ievietot tikai stikla taru, bet, piemēram, logu stikli “aiziet” pie pārējiem sadzīves atkritumiem. Tam tā nevajadzētu būt.
Talkas tomēr ir kampaņveidīgs pasākums. Vai tās tikai īslaicīgs veids, kā pievērst uzmanību apkārtējās vides sakopšanai?
Bet tas ir viens no instrumentiem, kā sasniegt mērķi ceļā uz tīru un sakoptu Latviju. Un ir arī citas iespējas – mācību stundas bērniem, pievēršot lielāku vērību apkārtējai videi, “antitalkeru”, kā es viņus saucu, uzrunāšana. Ir jāstāsta, jāpārliecina cilvēki, rosinot viņus domāt savādāk, aicināt paveikt kaut ko labu, un tā mainot arī attieksmi.
Kā, jūsuprāt, panākt, lai ikdienā mēs vairāk domātu par tīru apkārtējo vidi un lai talciniekiem, tīrot piemēslotās vietas, būtu mazāk darba?
Jo vairāk būs sakoptu vietu, jo mazāk tās tiks piemēslotas. Ar rūdītajiem “mēslotājiem” diez vai varēs tikt galā, bet, piedaloties Lielajā Talkā, tiek veicināta dažādu vietu sakopšana. Skaisti sakopta vide cilvēkos rada prieku, gribas, lai tā būtu tāda vienmēr, un tas rosina arī ikdienā domāt un rūpēties par sakoptību. Un ikviens no mums ikdienā var uzrunāt līdzcilvēkus – aicināt pacelt zemē nomestu izsmēķi, konfekšu papīriņu vai skārdeni – galvenais ir nebūt vienaldzīgiem!

29.04.2015
Lasīt vairāk
Lielā talka Alūksnes ezerā! 25. aprīlī!

Lielā talka Alūksnes ezerā! 25.aprīlī!

Pulksten 9.00

Aicinām visus talkot gribētājus. Visus gan lielus, gan mazus!!! Talkosim Alūksnes ezera krasta zonā no Baložu bulvāra virzienā uz Peldu ielu, visā bērzu alejas garumā. Talkas gaitā tiks vākti atkritumi, zāģēti krūmi un sakopsim atpūtas vietu.

Pēc talkas visi talcinieki aicināti uz pusdienām, vārīsim zupu ezera krastā! Talciniekus lūdzu pieteikties pa tātruņa numuru 29276883 Jānis Skulte.

Par cik talkošana notiek ezera krastā, vēlami gumijas zābaki, jo garāki, jo labāk:)


Talkot aicinam arī iekšezera laivu novietņu lietotājus, sakopt teritoriju ap savām laivu novietnēm!!! Ja jūs paši talkas vietu nereģistrējat, centīsimies nodrošināt jūs ar talkas maisiem. 

Ezers to novērtēs!!!!

06.04.2015
Lasīt vairāk
Zivju resursu pavairošana Alūksnes ezerā

Turpinot veiksmīgu sadarbību ar Alūksnes ezera apsaimniekotāju ALJA piedalāmies zivju resursu pavairošanā. 

 

26.02.2015
Lasīt vairāk
2014 gada rudens spiningošanas sacensības

11. oktobrī “Jaunsētas” risinājās Alūksnes novada pašvaldības aģentūras “Alja” rīkotās spiningošanas sacensības “Alūksnes rudens “plēsējs” 2014”.

Sacensībās piedalījās 22 komandas, katrā divi dalībnieki. Uzvarēja komanda “Lota” no Rīgas – Raivo Bercs un Edvards Kokars, kuri izvilka arī lielāko līdaku – 7,950 kilogrami! 2.vietu ieguva komanda “Albula 1” - alūksnieši Artūrs Veispāls un Juris Baltais, kuru loma kopējais svars bija 3,800 kilogrami. 3.vietu ieguva komanda “JU&RO” - alūksnieši Rolands Vendiņš un Juris Ločs ar lomu, kas svēra 3,200 kilogramus. J.Ločs saņēma arī specbalvu par lielāko asari - 0,950 kilogrami.

26.02.2015
Lasīt vairāk
Alūksnes ezera jauno makšķernieku nometne 2014.

Jau trešo gadu organizējam jauno makšķernieku nometni Alūksnes bērniem.

29.05.2014
Lasīt vairāk